Stor Perde Yıkama ve Kış Mevsimi
Stor Perde yıkama mevsime göre değişmektedir. Özellikle dikkat edilmesi gereken mevsim kıştır. Kış aylarında perdenin kuruması uzun sürebilir. Bu süre zarfında evi havalandıramadığınızdan dolayı ve evinizde biraz dahi olsa rutubet var ise, perdenin korniş kısımlarında küflenmeler ya da kararmalar gözükebilir. Bu kararmaları önlemek için evin oda sıcaklığını iyi ayarlamak gerekmektedir.

stor perde yıkama

Stor Perde yıkama süresini uzan tutan kişiler, kış aylarında perdenin zarar görmesini tahmin edememektedir. Ek olarak perdenin yıpranma payı kış aylarında daha fazla gözükmektedir. Kış aylarında kullanılan yumuşatıcı miktarını yarım kapak arttırmanız gerekebilir. Bu olay perdenizin sertleşmesini ve daha kısa sürede kurumasına yardımcı olabilmektedir. Perdelerin yıpranma payını düşürmek için yumuşatıcı kullanmak çok önemlidir.

Perdelerin kış aylarında bir kez yıkanması yeterlidir. Ancak evde sigara içiliyor ya da kömür sobası kullanılıyorsa kış mevsimini 2 kez yıkayarak geçirebilirsiniz.

Kış mevsiminde makinada yıkamak daha avantajlıdır. Elde yıkamalarda kış aylarında istenilen noktalara gerekli müdahale yapılamayabilir. Bu nedenle de makinada yıkayıp, tam anlamıyla temizleme işi yapılabilir. Kış aylarında perdeler biraz renk solması yaşayabilir. Bunun önüne geçebilmek içinde beyazlatıcı detarjanlar kullanılabilir. Bu oranı iyi ayarlamakta fayda var yoksa perdenin dikişlerine ciddi zararlar verebilir. Buda perdelerin erken zamanda yırtılmasına ve kopmasına neden olmaktadır. Perdelerin kış aylarında oldukları kısımlarda önemlidir. Rüzgar ve nem alan bir cam tarafında ise rutubet fazla olur. Ve buda perdelerin erkenden kötü kokmasına neden olur. Bu gibi durumlar da rutubetin olduğu bölgeler çamaşır suyu ile temizlenebilir. Perdelerinizin tekrardan yıkama gibi sorunu da yaşamazsınız.